دراکولاااااااااااااااا

June 2, 2009 at 4:41 am (Uncategorized)

0eb78d88d8085088cd334dedb07ebbe7

Tarkibe zibaaye in rang-haa va matlabi ke tou rouz-naameye jaam-e-jam khoundam baa’es shod ye search-i tou internet bokonam ke baraam jaaleb boud…manba’e wikipedia-ye oun az hame jaame tar boud…

دراکولا نامی است که در چندین سال اخیر در گیلان و مازندران به يك نوع حشرهٔ سمی از خانوادهٔ سوسک‌ها داده شده است. این حشره در مناطق گرم و مرطوب سراسر جهان پراکندگی دارد و نام علمی آن Paederus است.در مازندران ، به این حشره بند گفته می شود و به درماتیت حاصل از آن “بند زدن ” می گویند .

شكل ظاهری دراكولا باريك و كشيده است كه آن را قادر به پرواز و حرکت سريع می‌سازد. جثه‌اش كمی بزرگ‌تر از مورچه‌های قرمز است و به دليل سم موجود در بدن این حشره بنام پدرین (pederin)، حتی پرندگان نيز از خوردن آن خودداری می‌كنند. این حشره نیش نمی‌زند بلکه در صورت له شدن ، مایعات بدنی آن ( همولنف ) باعث ایجاد واکنش پوستی می شوند . دراکولا در آغاز صبح و نزديك غروب تمايل بيشتری به آسيب رساندن به طعمه‌های خود دارد. اين حشرات از نور آفتاب گريزان هستند و به نورهای مصنوعی مانند فلورسنت تمایل دارند. این حشره در گویش محلی به بَن(بند) شهرت دارد. در محلی که سم این حشره روی آن ریخته می‌شود، زخمهای دردناکی ایجاد می‌شود که در صورت برخورد ترشحات زخم با قسمت‌های دیکر بدن، آن نواحی هم زخم خواهند شد. بیشتر نواحی‌ای از بدن که پوست حساسی دارند و بیشتر بدون پوشش لباس هستند، مثل گردن، در معرض سم این حشره‌اند. غالبا پوست نقاطی از بدن که کلفت تر است ، مثل کف دست و کف پا , دچار ضایعه حاصل از این حشره نمی گردد.

گونه هایی از این حشره که در آفریقا ایجاد بیماری حشره نایروبی (Nairobi fly)را می کنند ، گونه های P. crebinpunctatis و P. sabaeus هستند ، در صورتی که گونه ایجاد کننده بیماری در ایران بیشتر Paederus fuscipes است [۱] [۲] سم این حشره از دیرباز از جمله در چین مصرف دارویی داشته است.

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D9%88%D9%84%D8%A7_(%D8%AD%D8%B4%D8%B1%D9%87)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: